"S mojím 7-ročným synom sme absolvovali terapiu hrou, počas ktorej sa nám podarilo zlepšiť našu vzájomnú komunikáciu. Keď bol z niečoho frustrovaný a nahnevaný, nereagoval krikom ako predtým, ale dokázal si problém so mnou rozobrať a rýchlejšie prekonať svoju zlosť bez agresívnych prejavov."
Romana
"Filiálna terapia s Miškou Mrázovou mi dala viac ako som očakávala. Bol to čas zjednocovania sa s mojimi dcérami. Filiálna terapia mi pomohla naučiť sa ako s nimi komunikovať, ako sa pohnúť vpred, ako vidieť celok a nie len problém. Vďaka FT som zmenila môj pohľad na deti a na ich problémy. S hrovými polhodinkami pokračujem
s deťmi naďalej. Je to ICH špeciálny čas so mnou, ktorý potrebujú. Vedia, že 30minút sme tam len jedna pre druhú, bez rušenia. Áno, aj teraz zlyhávam aj teraz kričím, ale viem, že je to z mojej únavy, z môjho vyčerpania. No zmena je v tom, že už vieme ako ďalej, ako sa na seba opäť naladiť."
Kika
"Už po prvom zoznamovacom sedení s Michalou nám bolo jasné, že to bude prínosná a príjemná spolupráca. Nemýlili sme sa. Filiálna terapia pod jej profesionálnym vedením nás jednoznačne posunula vpred. Citlivý prístup či už k samotnému dieťaťu, alebo k rodičovi bol tiež neodmysliteľnou súčasťou našich sedení. Odporúčam všetkým, ktorí chcú lepšie pochopiť detskú myseľ, pocity. Výsledkom bude vrúcnejší, efektívnejší a chápajúci vzťah rodič vs. dieťa."
Lívia
Kurz filiálnej terapie bol pre mňa ako rodiča nesmierne obohacujúci zážitok. Dalo nám to s Ninkou možnosť užiť si "naše" malé chvíľky tu a teraz a ja osobne som získala zručnosti, ako sa rýchlo napojiť na dieťa a ako vnímať chvíle cez jeho pocity, reflexie a voľnú hru. Výborné boli aj samotné hodnotiace rozhovory s pani psychologičkou po každej hrovej pol hodinke. Boli to tie momenty uvedomenia si, čo bolo fajn a na čom sa dá ešte popracovať. Kurz odporúčam všetkým rodičom, aj tým, ktorí váhajú, či je dôvod na terapiu. Takýto balík rodičovských zručností by som naozaj dopriala každému rodičovi.
Ivana
Filiálnu terapiu u Mišky sme objavili v čase, keď sme mali veľké problémy so správaním našej 8 ročnej dcéry. Nevedeli sme si rady a upriamovali sme svoju pozornosť na jej zlostné prejavy, agresivitu a nespokojnosť. Filiálna terapia nás naučila, že to správanie je iba špička ľadovca, a tak sme počas nej hľadali, čo je za tým. My ako rodičia
sme sa naučili pochopiť dcérkin pocit a vedieť ho pomenovať, čím sa cítila byť viacej pochopená. Naučili sme sa stáť si za svojimi hranicami a dcérka sa naučila povedať, čo konkrétne ju trápi, či rozčuľuje. Predtým to boli iba prejavy zlosti a nevedela presne pomenovať, čo jej vadí alebo, čo je jej nepríjemné. Filiálna terapia mňa ako mamu učila venovať svojmu dieťaťu 100% pozornosť a mať konkrétny čas, ktorý bude patriť iba nám. Tento čas vytvoril medzi nami oveľa väčšiu dôveru. Ďakujem.
Monika
Známa, ktorá absolvovala filiálnu terapiu so svojimi 2 dcérkami, sa so mnou podelila o svoju osobnú skúsenosť. Videla som to ako cestu k prehĺbeniu môjho vzťahu so synčekom (7rokov) a dcérkou (4roky). Počas tejto terapie som si uvedomila, aké je dôležité naučiť sa pomenovať pocity dieťaťa, ale zároveň ísť deťom príkladom a vedieť popísať aj to, čo prežívam ja. Naučilo ma to väčšej trpezlivosti a aj tomu, že zvýšený tón (keď deti nepočúvajú) častokrát ani nie je potrebný, ako sa mi to niekedy zdalo, ba dokonca je to negatívny príklad, keďže deti kopírujú len to, čo odpozorujú. Ovocím vnímam aj to, že som v deťoch začala objavovať ich schopnosti a talenty, o ktorých som nevedela. Čas strávený na herničke je pre dieťa veľmi vzácny, keďže matka venuje celú svoju pozornosť len jemu. Zhodujem sa so synčekovou úvahou : "Prečo iné deti nemajú herničky?"
Martina